Зависност од интернета – проблем савременог друштва
Зависност од интернета, компјутера, видео игара и друштвених мрежа представља нови проблем савременог друштва.
Интернет, компјутери и мобилни телефони су постали незаобилазан део наше свакодневнице, чему је допринела и њихова широка примена. Користимо их за обављање различитих пословних активности, али и као извор забаве који уз то омогућава и дружење. Зато је од великог значаја едукација корисника не би ли се предупредио њихов негативан утицај на живот и здравље корисника.
Већину људи коришћење компјутера и интернета не ремети у свакодневном функционисању. Међутим постоји и друга група корисника, којој ови савремени уређаји и начини комуникације ремете психичку равнотежу и доводе до проблема у функционисању и комуникацији са пријатељима и породицом. Ефекти ове зависности се могу упоредити са поремећајима који се јављају код зависника од психоактивних супстанци.
Овај нови облик зависности јос увек није увршћен у званичну дијагностичку класификацију менталних болести, али временом добија на масовности због чега га можемо сматрати социјалним проблемом који има велики утицај на индивидуални, породични и друштвни живот појединца.
Различити аутори су испитујући овај облик зависности и привлачност интернета, дошли до закључка да она није изазвана трагањем за новим информацијама , већ да је у њеној основи потреба за дужењем, сексуалним задовољењем и креирањем сопствене личности.
Зависност од компјутера се може јавити у свим узрастима и испољава се на више начина од прекомерног коришћења интернета до претераног играња компјутерских игара. Она доводи појединца у стање у коме употреба компјутера представља доминантну животну активност која га изолује од осталог света.
ВРЕМЕ САМО ПО СЕБИ НИЈЕ КРИТЕРИЈУМ ЗА ЗАВИСНОСТ, али се често као критеријум за постављање ове дијагнозе помиње 4-6 сати дневно коришћења компјутера у СЛОБОДНО ВРЕМЕ.
Значајно је напоменути да проблем настаје када особа почне да занемарује обавезе које има према породици, послу, школи или према другим важним сегментима живота и када се овакво понашање понавља упркос негативним последицама. Као симптоми могу се између осталог јавити промене у понашању, проблеми са концентрцијом, памћењем и учењем, несаница, проблеми са кичмом, видом, слухом и сл.
У описаним ситуацијама саветује се да особа потражи помоћ стручњака.